Zprávy

Hvězdný host na besedě na tradičním kempu Hoop Camps

29. 07. 2013 08:00:27
Tomáš Satoranský

Tomáš Satoranský

Tradiční basketbalové kempy Hoop Camps letos spustily 18. ročník. Každoročně proběhne v Klatovech okolo deseti kempů (největší tradice je basketbal, florbal, fotbal, plavání, volejbal, badminton a tenis). V letošním roce na kempy zavítal po několikaleté odluce Pepa Jelínek. Na jeho kemp navázala příprava mládežnické reprezentace U16 pod vedením Petra Czudka, který do Klatov jezdil jako hlavní trenér na kempy. V posledních dvou letech působí jako hlavní trenér u reprezentačního výběru U16. V Klatovech sehráli tři utkání proti německé reprezentaci s bilancí 1:2.

Ale zpět ke kempům. Basketbalový kemp Klatovy III. pod taktovkou Jiřího Zídka staršího vždy lákadlem pro mladé basketbalové nadšence. Organizátoři v letošním roce pozvali dva hvězdné hosty na besedu. Jsou spoluhráči, jak v týmu, tak i v reprezentačním družstvu. A o koho se vlastně jedná? O nikoho jiného než dlouhána Ondru Balvína (217 cm) a Tomáše Satoranského (201 cm), oba hají barvy španělského klubu Cajasol Sevilla. Ondra Dorazil na kemp ve středu, kde se účastnil basketbalového tréninku, kde ukázal dětem evropskou basketbalovou školu. O den později dorazil Tomáš „Saty“ Satoranský. Besedy se zúčastnili všichni basketbalový a florbalový kempeři a místní basketbalisté. Beseda proběhla v nově rekonstruované hale BK Klatovy na Husově náměstí. Tomáše jsme se zeptali na pár otázek evropského a reprezentačního charakteru:

Tomáši, když se vrátíme k tvým basketbalovým začátkům. Kdo tě přivedl ke sportu. Jakýma trenérskýma rukama jsi prošel a v jakém klubu jsi působil v mládežnických kategoriích?

K basketbalu mě dovedl můj děda, který s basketbalem byl vždy spjatý. Dovedl mě do klubu s dlouholetou tradicí a kvalitou. Jednalo se o Univerzitní Sportovní Klub Praha neboli ve zkratce a spíše používaný název USK Praha. V USK jsem strávil několik sezón pod Ing. Petrem Jachanem, který sbírá tituly s juniorskou mládežnickou složkou. Nakoukl jsem i do mužské nejvyšší soutěže, kde první rok nastoupil nový americký coach Ken Scalaborini. Rok poté jsem odešel do španělské Sevilli.

Jsi na basketbalovém kempu s osmnácti letou tradicí. Z tvého pohledu, jakou mají tyto akce smysl, prošel jsi tím? Víme, že jsi byl členem ALL STAR týmu na EURO campu v Trevizu.

Myslím se, že tyto kempy mají určitě velký smysl. Sejdou se zde děti ze všech možných klubů a pod vedením kvalitních trenérů se mohou přiučit novým dovednostem, které v klubu třeba nezažily. A hlavně vznikne přirozené konkurenční prostředí, kde se sebe děti dostanou maximum, aby byly lepší jak ti druzí. Bohužel já jsem se nikdy těchto kempů nemohl účastnit díky reprezentačním povinnostem.  EURO camp je úplně jiná akce, tak jsou hráči zváni a je to akce spíše pro profesionály.

Po osmi letech jede český národní tým na ME. Tomáši jsi rozehrávačem národního týmu, který bude bojovat v těžké skupině. Jakou máte přípravu a jaké ambice máte na ME mužů?

Na přípravu nastupujeme 22. 7. Dále nás čeká několik kvalitně obsazených turnajů. Na ME můžeme jen překvapit. Větší očekávání byla na ženách na ME ve Francii a na MS juniorů U19 v Praze. My jsme na eurobasketu po osmi letech. Nechci vynášet soudy, dokud spolu netrénujeme, nehrajeme přípravné zápasy. Uvidíme, jak se nám podaří zapracovat do týmu Honzu veselého, jak se sehrajeme. Já se na to ohromně těším. Pro nás je fajn, že jsme v roli toho, kdo může překvapit, což by splňoval postup ze skupiny. S tím cílem tam všichni pojedeme.